Miasto Złoty Stok
Złoty Stok to miasto z ponad 1000 letnią historią górnictwa złota. W XV wieku miasto otrzymuje prawa miasta górniczego, herb i sztandar. Rozkwit górnictwa złota, a tym samym i miasta przypada na XVI wiek. Wybudowano mennicę, w której bito srebrne grosze i złote dukaty. Wydobycie złota sięgało nawet 140 kg na rok. Od XVIII wieku rozpoczyna się nowy okres w dziejach miasta związany z wydobywaniem złotonośnych rud arsenu. Eksploatacje tutejszych złóż zakończono w 1961 roku. Szacuje się, że na przestrzeni wieków wydobyto tu ponad 16500 kg złota.
Miasto można zwiedzać na kilka sposobów. Istniejące zabytki, związane ściśle z dziejami wydobycia i obróbki złota, wyeksponowane są na Miejskiej Trasie Turystycznej. Można ją pokonać samemu lub z przewodnikiem. Ciekawym sposobem na zwiedzenie miasta jest również spacer Szlakiem Złotostockich Gwarków. Na trasie spotkacie figurki gwarków, które symbolizują dawnych górników i opowiedzą Wam jak wyglądała ich praca w kopalni. W Złotym Stoku znajdzie się też coś dla miłośników motoryzacji – Retro City Tour to zwiedzanie miasta meleksem, repliką Forda Buicka z początku XX wieku. Przewodnik, pełniący jednocześnie rolę szofera, opowie Wam fascynującą historią górniczego miasteczka.
Przechadzając się po Złotym Stoku warto zwrócić uwagę na zrewitalizowany Kościół Ewangelicki z XVI wieku, z którego wieży można podziwiać panoramę miasta. We wnętrzu kościoła znajduje się natomiast wystawa multimedialna prezentująca najważniejsze okazy flory i fauny regionu.
Park Linowy Skalisko
Utworzony został w Złotym Stoku w roku 2006. Lokalizacja w Kotlinie Kłodzkiej, w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego obejmuje obszary leśne oraz teren dawnego kamieniołomu
Między niebem a ziemią, w pięknym lesie nad Złotym Potokiem, na terenie ponad 7 hektarów, znajdują się atrakcje zapewniające moc wyjątkowych wrażeń. To niepowtarzalny rodzaj napowietrznego trekingu, którego bazą są przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak: balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki – zjazdy na linie o łącznej długości 1050metrów oraz wiele innych.
Uczestnicy samodzielnie pokonują przygotowaną trasę. Stopień trudności poszczególnych odcinków jest zróżnicowany, od bardzo łatwego i stopniowo wzrasta. Instalacje zbyt trudne można pominąć. W Parku wydzielona została specjalna trasa dla dzieci. Każdy znajdzie tu dla siebie coś na miarę swoich sił i możliwości. Osoby korzystające z atrakcji Parku otrzymują sprzęt wyposażenia indywidualnego i przechodzą obowiązkowe szkolenie w zakresie poruszania się po trasie. W trakcie przechodzenia po instalacjach każdy z uczestników wpięty jest do specjalnej liny (zwanej „linią życia”), gwarantującej uniknięcie upadku z wysokości.
Zwiedzanie kopalni Złota
Obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicy.
Kopalnia Złota oprócz standardowego programu zwiedzania oferuje wiele atrakcji dodatkowych, które można dobierać sobie według własnego upodobania, bądź też połączyć w całość i zwiedzać kopalnię, biorąc udział w grze fabularnej
Średniowieczny Park Techniki
Dawno, dawno temu gdy na świecie nie było elektryczności, silników parowych ani mechanicznych ludzie też potrafili projektować i stawiać olbrzymie budowle. Funkcjonowały zakłady pracy, huty, kuźnie i kopaln
ie. Ludzie umieli przemieszczać olbrzymie ciężary na duże wysokości i odległości.Wszystkie urządzenia techniczne: potężne młyńskie koła, kierat, hutę i stęporowe kruszarki możecie zobaczyć w Średniowiecznym Parku Techniki w Złotym Stoku. Wszystkie urządzenia funkcjonują – wystarczy siła własnych mięśni aby wprawić je w ruch.
Dodatkowo wspaniały i niezapomniany LABIRYNT STRACHU, oraz Chata Kata, w której zobaczycie jakie kary groziły przestępcom w tamtych czasach i czym tak naprawdę zajmował się kat, który opowie Wam o swojej ciężkiej pracy.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość przejażdżki CZOŁGIEM skonstruowanym według pomysłu Leonarda da Vinci.